AquaForte Pond Vacuum Cleaner - Pro
AquaForteAF-VC-P
Havedamstøvsuger med
konstant sug
2.389,00 kr.
En dam-støvsuger er en ideel løsning til fjernelse af overskydende affald fra bunden af havedammen. Slam og blade på bunden, vil ofte medføre en nedbrydning hvor det langsomt går i forrådnelse, hvilket producerer farlige gasser. Det er derfor en god ide at støvsuge sin havedam og holde den fri for affaldsstoffer på bunden.
AquaForte Pond Vacuum Cleaner er en "4i1" støvsuger, som kan benyttes både til havedam og pool, samt våd- og tørsugning. Den leveres med 3 forskellige sugehoveder, 4 m sugeslange og 1,5 m udløbsslange. Der er 4 stykker rør á 50cm, hvoraf de to af dem er transparente. Endvidere er der en netpose med, som kan sættes på udløbet, hvis du vil lede vandet tilbage i dammen - det anbefales dog at alt det opsugede vand og slam, ledes bort i kloak eller ud i haven.
AquaForte Pond Vacuum Cleaner stopper automatisk med at suge efter ca. 50 sekunder og så tømmes den store 35 liters beholder - herefter starter støvsugeren igen osv. Der kan ikke sættes længere afløbsslange på denne model, da der ikke er indbygget pumpe.
BEMÆRK: En støvsuger er til løbende vedligeholdelse af havedammen, så man undgår at der opbygges et slamlag på bunden. Har du allerede et tykkere lag på bunden, bør dette fjernes på anden vis, da det ikke vil være en opgave som en støvsuger kan klare.
Vægt: 9kg
Mål: Ø36cm - 60cm høj
Kommentarer 0